Proč přezouvat zimní pneu za letní?

13. 3. 2017

Mnozí z nás si poví, proč přezouvat mírně ojeté zimní pneumatiky, nebo tzv. pneu na dojetím za letní? Proč je ale tato volba nevhodná, nebo přímo nebezpečná, nastíníme a naše doporučení pneumatiky přezout vysvětlíme.

Nejdůležitějším cílem je bezpečnost a ta v této kombinaci klesá. I když přezouvání na letní pneumatiky není upraveno zákonem, je několik faktorů, které ovlivňují jízdní vlastnosti zimních pneumatik používaných v letním období.

Zimní a letní pneumatiky se liší jak v hloubce a tvaru dezénu, tak především ve složení směsi, ze které je pneumatika vyrobena. V letním období mají mít pneumatiky nejmenší povolenou hloubku dezénu 1,6 mm, ale to neznamená, že pokud zimní pneumatika toto pravidlo splňuje, má na suché a rozpálené vozovce, v kombinaci s vyšší rychlostí jízdy, stejné vlastnosti, jako letní pneumatika. Zimní pneumatiky mají v letním období delší brzdnou dráhu než letní pneumatiky a rozdíl se pohybuje od 3 do 6 metrů při rychlosti 100 km/h. Díky odlišné struktuře vzorku a složením směsi zimních pneumatik, se drážky nemají na suché vozovce o co opřít, zhoršuje se ovládání auta zejména v zatáčkách a ve vyšších rychlostech a to může vyústit v horší ovladatelnost vozidla.

Je potřeba si uvědomit, že pokud je teplota vzduchu 30 °C, teplota vozovky stoupá na 50 °C, směs, ze které je zimní pneumatika vyrobena zhoršuje požadavky na bezpečnost. Zimní pneumatika je vyvinuta pro teploty pod bodem mrazu a je doporučeno přezouvat, pokud okolní teplota klesne pod 7 °C. Vysoké teploty pak mají za následek to, že směs kvůli vyššímu podílu siliky nemá dobrou přilnavost k povrchu vozovky a to má vliv i na rychlejší opotřebování pneumatik. V letním období se opotřebení dezénu zvyšuje zhruba o 20% oproti zimním měsícům. Takto namáhané pneumatiky, mohou v krizových situacích selhat.

Použitím takových pneumatik se mění styl jízdy, mohou být hlučnější a zvýší se valivý odpor a to má za následek vyšší spotřebu paliva. Pneumatika má podíl celkové spotřeby paliva cca 5 až 10%. Pro výměnu zimních pneumatik za letní je předpoklad stabilních teplot nad 7 °C. Pokud jsou splněny tyto předpoklady, doporučujeme nepodceňovat letní přezouvání a dojíždění zimních pneu nechat jen v nouzové situaci a maximálně na první jarní a podzimní období.

Sezónní přezouvání, výběr vhodných pneumatik, spolu s pravidlem, že provozní životnost pneumatik se doporučuje maximálně 6 let, může výrazně zvýšit bezpečnost vaší jízdy.